CHINY - PAŃSTWO PEŁNE TAJEMNIC

1. W Europie przyjęło się, że chińskie jedzenie jest tanie, przygotowywane na szybko, bez jakichkolwiek składników odżywczych. Nic bardziej mylnego! Chińszczyzna serwowana u nas i w Państwie Środka to dwie różne sprawy. Różnica przejawia się w smaku oraz sposobie podawania – co istotne – jest podporządkowana zasadzie yin-yang, czyli uzupełnianiu się różnic. Każda potrawa powinna łączyć cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. A ryż, często podawany dopiero na końcu posiłku, na wypadek gdyby klient był jeszcze głodny, wcale nie jest jej nieodłącznym elementem. Co więcej Chińczycy odżywiają się bardzo zdrowo i dietetycznie, w ich posiłkach nie ma miejsca na konserwanty i ulepszacze.

2. Kalendarz gregoriański wprowadzony został w Chinach w 1911 roku, do dziś niektóre święta obchodzone są jednak wg kalendarza księżycowego.

3. Nie wszyscy wiedzą, że cywilizacja chińska swego czasu znacznie wyprzedzała europejską. Państwo Środka jest znane z wynalezienia 4 wielkich wynalazków. Papier –  odkryty w 105 roku. Pierwotnie służył do pakowania, potem do pisanie, następnie został przerobiony również na papier toaletowy. Wykorzystywany był również do produkcji papierowych pieniędzy i torebek do herbaty. Druk – pierwsza książka drukowana została stworzona już w 868 roku, a w XI wieku pojawiła się czcionka ruchoma. Proch – IX wiek, wynaleziony przez alchemików. Na początku służył głównie do produkcji fajerwerków, następnie wykorzystywany w bitwach jako granat. Kompas – nazywany „rybą, która wskazuje kierunek”.

4. Ideał kobiecego piękna w Chinach znacznie się różni od tego europejskiego. Idealna kobieta to taka, która posiada błyszczące, czarne włosy; ostro zaznaczone, czarne brwi; duże błyszczące oczy, czerwone usta i białe zęby, szczupłe, długie palce i szczupłą talię, oraz ubrana jest w odpowiedni strój. Koniecznie musi mieć mlecznobiałą cerę, co świadczy o wysokim urodzeniu (w chwili obecnej nie zwraca się na to tak dużej uwagi), jednakże opalone dziewczyny kojarzą się z mężczyznami pracującymi na polu.

5. Za popełnione przestępstwa cudzoziemcom grożą kary określone w przepisach prawa miejscowego. Posia­danie narkotyków jest surowo karane, do kary śmierci włącznie. Dopuszczenie się przez cudzoziemców drobniejszych wykroczeń skutkuje zwykle natychmiastowym wydaleniem z Chin. Prostytucja jest zakazana. Obcokrajowcy korzystający z usług prostytutek karani są wysoką grzywną oraz mogą być pozbawieni wolności do 10 dni.

6. W Chinach istnieje obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców. Pobyt prywatny wymaga rejestracji na najbliższym posterunku policji w ciągu 24 godzin od chwili przekroczenia granicy. Rejestracji osób zamieszkujących w hotelach dokonuje administracja hotelu. Wynajmując mieszkanie obcokrajowcy w ciągu 14 dni od momentu wprowadzenia się, przy pomocy właściciela lokum, muszą bezwzględnie zameldować się na najbliższym posterunku policji.

7. Cudzoziemiec nie może wjechać na terytorium Chin własnym samochodem. Może jednak wynająć lub kupić samochód, jeśli zda egzamin i otrzyma chińskie prawo jazdy. Dokument ten może być wydany przez policję na podstawie polskiego prawa jazdy po zdaniu egzaminu jedynie obywatelowi polskiemu mającemu zezwolenie na pobyt na terenie ChRL (residence permit) na okres nie krótszy niż jeden rok. Jego ważność jest wznawiana – w zależności od wieku kierowcy – co rok, dwa lub cztery lata, po przeprowadzeniu badań lekarskich. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Należy pamiętać, iż chińskie prawo drogowe traktuje pieszych oraz rowerzystów w sposób uprzywilejowany. Oznacza to, że najmniejsza nawet kolizja może pociągnąć za sobą niezwykle wysokie odszkodowanie oraz trwające często miesiącami sprawy sądowe. Jeśli nie będziemy kierowcami, a pieszymi, przechodząc przez jezdnię trzeba zachować szczególną ostrożność. Miejscowi kierowcy nie respektują pierwszeństwa pieszych, nawet na pasach i przy zielonym świetle.

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl